Stav objednávky
Informace
Zákaznická linka
+ 420 272 071 395
Letecká fotka ostrova Madeira.

Cestuj s CEWE

Madeira: Ostrov, kde si každý najde to své

Vydejte se s fotografem Dominikem @_dominikbelica_ na ostrov známý jako "Havaj Evropy" a nechte se unést jeho rozmanitostí.

Stejně jako při většině mých cest jsme si s kamarády vybrali Madeiru kvůli všem těm úžasným místům, která jsme viděli na fotkách a videích jiných fotografů a filmařů. Obdivoval jsem na nich úžasnou rozmanitost krajiny s desítkami různých prostředí, kde se dá za 30 minut projet z pobřeží do hor přes 1800 mnm.

Madeiru jsem navštívil dvakrát, jednou v květnu a jednou v březnu, a přestože jsme pokaždé projeli spoustu míst, mohli bychom tam strávit ještě další měsíce a vždy objevit nějaká nová skvělá místa. Což je velká výhoda tohoto ostrova, že ještě není v tak obrovském turistickém boomu, který si myslím, že brzy přijde, protože se sem dá cestovat opravdu levně a nabízí obrovské poklady a každý si tu najde něco, ať už milovníci pasivnější dovolené na plážích nebo té aktivní na mnoha, často náročných, túrách, celé rodiny nebo i jednotlivci, kteří se rozhodnou prozkoumat zemi na vlastní pěst.

Západ slunce na ostrově Madeira.
Východ slunce nad vysokými útesy z oceánu.

Doprava

Letenky na Madeiru lze také sehnat velmi levně, zpáteční za 60-70 eur. Můžete letět přímo z Budapešti, Vídně nebo Prahy. Přímé lety jsou však dražší a nám se nejlépe osvědčily lety s přestupem, většinou přes Londýn, takže pokud máte na cestu trochu více času a chcete navštívit více destinací a nemáte více zavazadel, doporučuji cestovat na Madeiru tímto způsobem. Doprava po ostrově: Zejména pokud chcete opravdu objet celý ostrov a být nezávislí, doporučuji půjčit si auto. O něco levnější je to mimo sezónu (říjen - květen), kdy se dá sehnat auto za 50 eur na den s plným pojištěním.

Fotka útesů na ostrově Madeira
Na Madeiře pořidíte spoustu krásných fotek.

Ubytování a strava

Protože je ostrov poměrně malý (z jedné strany na druhou to trvá asi hodinu jízdy autem), zajistili jsme si jedno ubytování v hlavním městě - Funchalu, odkud jsme každý den vyjížděli na naše výlety a cestu jsme si vždy naplánovali tak, že jsme každý den prošli jednu z oblastí ostrova. Jelikož je zde počasí poměrně proměnlivé, doporučuji využívat spoustu webových kamer po celém ostrově (Madeira HD Streaming Live Webcams (madeira-web.com)), kde si můžete snadno naplánovat další výlety podle toho, jaké je zrovna počasí. To znamená, že na jedné straně ostrova může být nádherně slunečno a na druhé straně může celý den pršet.

Co se týče stravování, protože se vždy snažíme cestovat s co nejnižším rozpočtem, snažili jsme se také najít způsob, jak se dobře najíst, ale ne za zbytečně přemrštěné ceny. Klíčová je lokalita, protože na většině míst byste v centru Funchalu těžko hledali levnější restauraci s menu pod 10 eur. Jakmile jsme však překročili hranice města, ceny se pohybovaly kolem oněch 7-10 eur za menu. Několikrát jsme se šli najíst po nákupu potravin v supermarketu Pingo Doce, kde nást to vyšlo asi na 6 eur a skvěle jsme se najedli, navíc jsou tyto potraviny pravděpodobně nejlevnější na ostrově a cenově velmi podobné našim cenám.

Co pro nás bylo rájem na zemi, byly maličké kavárny a pekárny, kde jsme vždy našli čerstvé pečivo a výbornou kávu za pro nás neuvěřitelné ceny. Pečivo a káva na snídani pro 4 osoby nás vyšla asi na 5-6 eur. Ovšem i zde se dá utratit víc, když kámoš Mišo zatoužil po čerstvém ovoci na místním trhu ve Funchalu a nechal 50 eur za pár kousků ovoce.

TOP 10 míst, která nesmíte vynechat

1. Funchal

Hlavní a v podstatě jediné větší město na ostrově s asi 100 000 obyvateli, které rozhodně stojí za procházku, s krásným přístavem, výhledy.

Fotografie města Funchal na ostrově Madeira pořízená v noci.
Pohled na noční Funchal.

2. São Lourenço

Východní cíp, kterým vede turistická stezka až na konec, výšlap trvá asi 2 hodiny, což je delší, pokud jste fotograf nebo filmař, protože po cestě je mnoho vyhlídek a můžete také seběhnout k vodě, kde je pláž.

Fotografie vyhlídky São Lourenço na ostrově Madeira.
Nejvýchodnější část ostrova.

3. Levada dos Balcões

Jedna z nejznámějších túr, na jejímž konci vás kromě krásných výhledů čeká i bonus - malí ptáčci, kteří jsou naučení na krmení, a pokud si přinesete pár zrníček a trochu trpělivosti, přistanou vám přímo na ruce.

Ptáček sedící na dlani.
Odměna za fyzický výkon.

4. Pico Areeiro + výlet na Pico Ruivo

Autem se z Funchalu dostanete asi za půl hodiny na jednu z nejvyšších hor Madeiry - Pico Areeiro, odkud je krásný výhled na východ slunce. Odtud také začíná jeden z nejkrásnějších treků v Evropě, výšlap na nejvyšší horu Pico Ruivo.

Východ slunce na vrcholu Madeiry.
Východ slunce na vrcholu Madeiry.
Východ slunce na hoře Pico Arieiro.

5. Pico Grande

Další skvělá túra, která vás zavede na nejvyšší vrchol široko daleko v oblasti, odkud budete mít nádherný výhled na západ slunce.

Západ slunce na Pico Grande.

6. Bica da Cana

Vyhlídka Bica da Cana se nachází v centru ostrova a je skvělým místem pro pozorování východu slunce, kdy máte před sebou všechny nejvyšší vrcholy ostrova.

7. Calheta

Madeira nabízí také poznávání mořského světa, a proto zde najdete několik společností, které vás vezmou za delfíny nebo velrybami. V Calhetě najdete také skvělou písečnou pláž.

8. Fanal

Mýtický a mystický les Fanal si nenechte ujít. Je známý tím, že je většinou v mlze, což v kombinaci se starými vavřínovými stromy dodává tomuto místu téměř mystický a epický charakter.

9. Seixal

Je zde několik přírodních jezer, kde se můžete koupat, a také proslulá černá pláž s černým pískem. A pokud máte dron, určitě si užijete i výhled z moře :)

Fotografie z dronu zachycující severní pobřeží Madeiry.
Severní pobřeží Madeiry.

10. Levada das 25 Fontes

Výlet, na kterém údajně můžete napočítat 25 vodopádů, které překročíte. Jednou ze zastávek je vodopád Risco, který rozhodně stojí za odbočku z hlavní trasy a několik set metrů k němu.

Vodopád Risco na Madeiře.
Během výletu narazíte na krásný vodopád Risco.

Výlet na Madeiru doporučuji všem, kteří chtějí odpočívat na pláži, nebo těm, kteří chtějí být aktivnější a projít si některou z úžasných turistických tras rozesetých po ostrově. Fascinuje mě rozmanitost tohoto ostrova na pouhých několika kilometrech, od vysokých útesů tyčících se nad oceánem, přes místa, kde to vypadá jako na Marsu, až po vysoké hory s průtrží mračen.

Muž v kšiltovce sedící na kameni v přírodě prohlížející si CEWE FOTOKNIHU z Madeiry.
Krásné vzpomínky z Madeiry zachycené v CEWE FOTOKNIZE.

To všechno jsme viděli a zažili a jsem moc rád, že mi CEWE FOTOKNIHA bude tato místa vždy připomínat a budu se k nim vracet kdykoli budu potřebovat dobít baterky v mém "obyčejném" životě.