Stav objednávky
Informace
Zákaznická linka
+ 420 272 071 395
Žena kráčí po velkých, dlouhých schodech.

Fototipy

Objevte černobílou fotografii architektury

Objevte zcela nový vizuální svět věnovaný formám a strukturám.

Na fotografii, kde chybí barvy, zredukujeme svět na to podstatné. Místo abychom se nechali rozptylovat barvami – protože magicky přitahují naše oči – díváme se na tvary na obrázku a objevujeme detaily, které by nám jinak zůstaly skryty. Toto kouzlo černobílých fotografií platí především pro žánr fotografie architektury.

V tomto článku vás zveme, abyste zjistili, jak získat silné snímky bez barev.

Na co si dát pozor při fotografování?

Detail obchodního domu Selfridges v Birminghamu.
Tento abstraktní záběr fasády budovy velmi dobře ukazuje, jak důležité jsou formy a kontrasty v černobílé fotografii.
Vytiskněte si svou fotografii jako fotoobraz

V černobílé fotografii jsou čáry, tvary a vzory vrcholem a koncem, protože je to jediný způsob, jak dát snímku strukturu. Hrajte si s úhly, perspektivami a vzory na ulicích a zdech a hledejte symetrie ve svém okolí. Opakující se vzory, nejlépe se spoustou kontrastu, jsou dárkem pro černobílé fotografy. Obecně je nejlepší fotit černobíle všude tam, kde si vzory, kontury a tvary přijdou na své.

U architektonických fotografií je obzvláště cenné, pokud se vám podaří dostat do snímku mezi všechen ten beton, sklo nebo ocel také přírodní složku - například člověka, strom, i když jen malý jako doplněk, nebo strom, který narušuje přísné formy zejména moderní architektury. Fotografie tak samy o sobě získávají dokumentární nádech, který chybí až příliš abstraktně fotografovaným motivům.

Co potřebujete ve své fotobrašně?

K fotografování architektury toho pro začátek moc nepotřebujete. Profesionálové používají drahé speciální objektivy, které zabraňují nežádoucím efektům, jako jsou sbíhající se linie na snímku, a vždy fotografují ze stativu. V zásadě však neprofesionálům postačí fotoaparát s objektivem, který nabízí dostatečně široký úhel záběru - obvykle totiž stojíte poměrně blízko svých objektů.

V zásadě každý chytrý telefon má také širokoúhlý objektiv. Samozřejmě je nejlepší, pokud je k tomuto účelu k dispozici další objektiv. Čím přesněji fotoaparát při pořizování snímku srovnáte, tím méně času zabere úprava snímku - například narovnání záběru nebo oprava vypadlých linií.

Vytváření nostalgie a dramatu

Černobílý Brooklynský most v New Yorku.
Zejména u starších budov vyvolává černobílá technika určitou nostalgii - může být použita záměrně, jako na tomto snímku. Kromě toho je možné vytvořit napětí přidáním moderních prvků do obrazu.

Mnoho budov a staveb vypadá poměrně obyčejně a barevně nevýrazně. Pokud stejný motiv převedete do černobílé, získáte zcela jiný obrazový efekt. A černobílý vzhled lichotí i stavbám, které jsou už samy o sobě působivé. Zvláště u architektury, která již má nostalgický nádech, se divák cítí přenesen do dřívějších dob. Pohrajte si zde s kontrasty a zdůrazněte tmavé oblasti nebo je naopak zesvětlete.

Rozhodující roli zde hraje také obloha a mraky. Modrá obloha bez mraků na barevné fotografii rychle působí kýčovitě - tmavá, téměř černá obloha na černobílé fotografii naopak působí dramaticky a vzrušujícím dojmem. Tímto způsobem můžete také zvýraznit mraky a dodat tak snímku větší dramatičnost.

Moderní černobílý vzhled

Stěny a konstrukce budov v černé a bílé barvě
Díky výrazným stínům oblouků budovy je tento motiv vhodným kandidátem na černobílý snímek.

Moderní tvary a opakující se vzory téměř vybízejí k fotografování. Ne vždy musí být vidět celá budova: detail, který ji ještě více abstrahuje, je často lepší volbou. V současné době je to častěji vidět u černobílých fotografií. Zejména v rámci sérií, v nichž ostatní snímky rozbíjejí "velký obraz", je takový užší ořez vítanou změnou a přitahuje pohled na konkrétní detaily.

Při fotografování věnujte pozornost tomu, jak dopadá stín - v černobílé fotografii hraje ještě důležitější roli než při fotografování v barvě. Pokud máte pochybnosti, možná by stálo za to se na stejné místo vrátit v jinou denní dobu, kdy bude světlo zcela jiné. Výše uvedený snímek s oblouky by byl za zamračeného dne nebo v případě, že by slunce bylo na druhé straně, poněkud nudný - protože pak by stíny chyběly.

Mrakodrapy fotografované zespodu
Na tomto mrakodrapu v Tokiu vytvářejí odrazy ve skle potřebný kontrast snímku.

Nyní vám přejeme spoustu zábavy při fotografování. Vaše nejkrásnější výsledky se jistě dostanou do vašeho obývacího pokoje jako nástěnný fotoobraz. I zde ukazuje černobílá fotografie své přednosti: Tam, kde by barevný motiv nemusel nutně ladit s nábytkem nebo dominovat místnosti, se černobílá velmi snadno a stylově začlení. To platí zejména pro snímky architektury.

Vaše fotografie jako vícedílný fotoobraz