Fototipy
7 tipů pro podzimní focení
Podzim je jedním z nejkrásnějších ročních období pro fotografování. Svět se mění v kaleidoskop jasných barev, proměnlivé počasí přináší nové motivy a nízké slunce vytváří jedinečné světelné podmínky. Díky našim tipům a nápadům se vám podaří pořídit ty nejkrásnější podzimní fotografie pro příští roční přehled v CEWE FOTOKNIZE.
Podzim je skutečnou explozí barev. Příroda nám připravuje paletu od sytě červené přes oranžovou až po jasně žlutou. Pro podzimní fotografie platí následující: Podzimní barvy se vyplatí zvýraznit zpracováním snímků. S trochou větší dynamiky (sytosti), vyšším kontrastem a trochou více tepla (vyvážení bílé) získáte z podzimních fotografií to nejlepší.
- Navštivte místa několikrát v různou denní dobu a při měnící se oblačnosti - efekt na fotografii je velmi rozdílný.
- Nejzajímavější světlo vás čeká ráno a k večeru.
- Věnujte pozornost předpovědi větru - čím méně, tím více odrazů.
Teplé odstíny podzimu jsou dokonalým pozadím pro portrétní snímky. Ať už jde o pózované fotografie nebo spontánní momentky, zachyťte veškerou atmosféru. Oblíbeným motivem je házení listí. Tuto malou inscenaci si užije každý.
- Najděte si klidné místo s podzimním pozadím a nasbírejte dostatek listí.
- Nastavte fotoaparát na otevřenou clonu (např. f/3,5), ISO 200 až 400, expoziční čas 1/500 až 1/250 sekundy, zaostřete na osobu. Funguje to i s automatikou smartphonu, ale je to spíše otázka štěstí.
- Nyní je čas začít: dejte si do ruky listy, počítejte od tří, vyhoďte je nahoru, pořiďte několik snímků najednou nebo použijte hned režim sériového snímání. A výběr proveďte později.
Podzim je pro mnoho zvířat aktivním obdobím. Veverky shánějí potravu na zimu, ptáci se připravují na migraci a jeleni se páří. Můžete si vybrat, zda dáte přednost dynamickým, nebo emotivním snímkům. V každém případě vám hodně pomůže velké přiblížení, abyste mohli fotografovat z patřičné vzdálenosti.
- Pokud je to možné, fotografujte z úrovně očí. U malých zvířat si lehněte na zem. Tip: Vezměte si s sebou pytel na odpadky jako podklad, nebude pak tolik mokrý.
- Pokud je to možné, používejte stativ, abyste se vyhnuli chvění i při dlouhých ohniskových vzdálenostech.
- Zaměřte se na oči zvířete.
Ať už jako pozadí obrazovky, fotoobraz nebo sezónní kryt mobilního telefonu: fotografie barevného podzimního listí z různých perspektiv jsou fascinující. Jako detailní záběr ukazující jemné detaily v listí nebo plošně - jako v našem příkladu zde:
- Věnujte pečlivou pozornost kompozici snímku - například se ujistěte, že mezi listy nejsou nevzhledné mezery. Odstraňte všechny větve apod., které by mohly překážet.
- Fotografujte co nejvíce "shora".
- Zvolte střední clonu (např. f/8), abyste zaručili ostrost v celém záběru.
I když někdy na podzim truchlíme nad létem: Z fotografického hlediska je jiné počasí darem - i když prší. Náhlý liják dokáže zintenzivnit barvy, bouřka zase vytváří dramatické útvary mraků. Připravte si fotoaparát a zachyťte tyto podzimní okamžiky. Například pro svůj příští fotokalendář.
- Vyberte si oblečení, které se hodí k podzimu, abyste vytvořili harmonický obraz. V pochmurných dnech je dobrou volbou barevné oblečení, které přitáhne pozornost lidí.
- Díky otevřené cloně (malé clonové číslo, např. f/2,8) je pozadí rozmazané.
- Záměrně pořizujte snímky s pohledem přímo do fotoaparátu a takové, kde se vaši blízcí cítí nepozorováni. Nepozorované okamžiky jsou ideální pro komorní náladu, dynamickým fotografiím prospívá pohled do fotoaparátu.
Využijte nádherné přírodní scenérie k vytvoření upřímných a autentických snímků celé rodiny. Ideální je zlatá hodina krátce po východu nebo krátce před západem slunce. Toto světlo zdůrazňuje teplé tóny podzimu a lichotí pleti. Vzniknou tak optimální fotografie pro váš příští fotokalendář.
- Vyberte perspektivu, kde pozadí za lidmi nebude rušit. Tady to funguje velmi dobře kvůli mlze, jinak: otevřete clonu pro měkké, rozmazané pozadí.
- Fotografujte v různých výsečích: s velkým množstvím scenérie kolem a velmi zblízka.
- Vždy pořiďte několik snímků - čím více lidí je na snímku, tím větší je pravděpodobnost, že některý z nich má zavřené oči nebo se dívá jinam.
Na příští procházce si dejte pozor na houby. Ne ke sbírání, ale k fotografování! Příroda pro nás totiž vytvořila nádherná zátiší, která prostě musíme vyfotit. Postavte se k houbě do úrovně očí, abyste na ni zaostřili.
- Stativ pomáhá udržet fotoaparát stabilní a zajistit ostré snímky. Na zemi můžete fotoaparát také jednoduše opřít, a to o kládu nebo o malou brašnu, kterou máte s sebou.
- Použijte měkké světlo časného rána nebo pozdního odpoledne, abyste se vyhnuli ostrým stínům. V tmavých zákoutích si můžete pomoci také baterkou - z trochu větší vzdálenosti nebo přidáním vrstvy kapesní tuše.
Mlha dodává krajině mystický nádech, který se skvěle hodí jako motiv pro fotografii. Na rozdíl od ostatních podzimních fotografií není tato fotografie o jasných barvách. Naopak: díky mlze je vše černobílé a vytváří jemnou náladu. Z poměrně nenápadného detailu plného kmenů stromů se tak stává umělecké dílo.
Takové fotografie se hodí zejména jako velkoformátové fotoobrazy. V zásadě se hodí do každého interiéru a přitahují pozornost.
I když loučení s létem pro nás často není snadné - z fotografického hlediska je podzim mnohem vzrušující. Zapojte se do jeho rozmarů počasí a inspirujte sebe a později i své blízké jedinečnými snímky.
Přejeme vám barevné podzimní okamžiky!
Váš tým CEWE