Cestuj s CEWE
Lombok – zapomenutý ráj světa
Je to už několik let, co jsem se poprvé vydal na maličký ostrov v Indonésii jménem Lombok. Vůbec poprvé jsem se tam dostal díky dobrovolnickému programu a letěl jsem tam tedy za účelem učit tamní děti angličtinu.
Nebudu vám lhát a musím se přiznat, že o Lomboku jsem nikdy předtím neslyšel. Jediné, co jsem věděl bylo to, že je to ostrov hned vedle Bali.
Kultura
Kdo nebyl v Indonésii nebo dokonce ani v Asii, tak mohu bez nadsázky říct, že na Lomboku zažije dozajista kulturní šok. ALE, v dobrém slova smyslu.
Už jen při výstupu z letiště vás zaplaví davy taxikářů, které není vůbec lehké odmítnout, ale pokud se pro taxík rozhodnete, tak zažijete určitě spoustu zábavy. Lombočané jsou hodně přátelští, usměvaví, ale taky hodně chaotičtí. Na cestě po místní dálnici vás může potkat ledasco. Třeba stádo krav s pasákem pasoucí se uprostřed silnice nebo auto, které místo vaším směrem jede proti vám. Místní jsou na to zvyklí a je to vlastně úplně normální.
Lombok je krásný v tom, že má mnoho tradic, které se stále dědí mezi generacemi. Například takový svatební průvod můžete potkat téměř každý den a pokud se do něj omylem připletete, tak vás místní s radostí vezmou do průvodu a udělají pro vás všechno, jen abyste zůstali.
Kromě toho, že jsou místní obyvatelé neustále usměvaví, milí a pohostinní, tak si nedělají vůbec z ničeho starosti. Jediné, co je pro ně důležité, jsou každodenní modlitby a vše ostatní neberou moc vážně. Takže když vám někdo řekne, že za 2 hodiny vás vyzvedne, tak to může trvat klidně 5 hodin nebo třeba taky dva dny.
Místní stále žijí hodně tradičním způsobem, a tak všude po ulicích běhají slepice, husy, krávy a mezi nimi vysedávají pomalu žijící Indonésané pijící kávu a kouřící cigarety z vypěstovaného tabáku zabalené v kukuřičném listu.
Moře, vodopády a hory
Co se týče přírody, tak na Lomboku najdete snad vše kromě sněhu. Nejčastější destinací turistů je městečko Kuta na jihu ostrova, a to hlavně díky nádherným nekonečným písečným plážím a skvělým podmínkám pro surfování.
Stačí popojet několik kilometrů severně a můžete si užívat nespočet vodopádů, které je tu opravdu velké množství a ani já za moje čtyři návštěvy jsem všechny nestihl ještě objevit. Mezi moje nejoblíbenější patří určitě Benang Stokel, kde se dá udělat pěkný celodenní výlet a navštívit celkem 5 vodopádů. Dokonce se můžete v každém vykoupat a pokud podmínky a vaše odvaha dovolí, tak si i z jednoho můžete skočit.
O kousek výš už se začínají kopečky zvedat i do výšky přes 1500 metrů nad mořem a teplota vzduchu už se blíží té naší jarní. Mluvím o oblastech známé jako Sembalun a Tetebatu, kde kromě hor můžete vidět rýžové terasy a vyzkoušet si na vlastní kůži, jak celý proces pěstování rýže probíhá. Také můžete zajít na ochutnávku místních druhů kávy nebo se podívat, jak roste vanilka.
Téměř na samém severu ostrova se vypíná majestátní sopka Rinjani s výškou 3 726 m n. m., kterou nejde přehlédnout, protože ji vidíte až z Kuty. Sopka je zcela přístupná turistům a pokud máte dost sil, tak se můžete s průvodcem a šerpy vydat až na samotný vrchol. Celý výlet zabere tři dny a určitě to stojí za to! Z vrcholu můžete dokonce nad mraky zamávat sousednímu vulkánu Agung, který je na protějším ostrově Bali.
Ani třikrát to nestačilo
Po první návštěvě, kdy se mi vůbec nechtělo domů, jsem věděl, že se sem ještě alespoň jednou vrátím. Nevydržel jsem doma ani rok a už jsem byl zase zpátky na Lomboku. No a teď, když píšu tento článek jsem opět na tomto krásném ostrově a věřím, že ani teď tu nejsem naposledy.