Fototipy
Fotografování na ledu a sněhu: nápady pro kreativní zimní snímky
Když venku klesnou teploty, začíná pro fotografy inspirativní období. Ať už jde o zasněžené louky a stromy, zmrzlou krajinu nebo jemné krystalky ledu na listech a větvích: zima nabízí mnoho úchvatných fotografických motivů. Zde vám představíme inspirativní nápady na snímky na ledu a sněhu - a poradíme, jak fotografovat.
Detailní záběry na sněhu a ledu
Ledové krystalky a námraza na objektech jsou mezi makrofotografy velmi oblíbené a v chladném období je samozřejmě snadno najdete. Pátrejte po drobných detailech. Listy, stébla trávy, větve, okenní tabule nebo ploty jsou místa, kde lze ledové krystalky obzvláště dobře objevit. Doporučujeme použít stativ a ostřit ručně.
S trochou trpělivosti a talentu můžete vytvořit úchvatné fotografie. Doporučujeme rychlý makroobjektiv. Pokud ho nemáte po ruce, vyzkoušejte, jak si vede váš chytrý telefon zblízka. Často překvapivě dobře!
Led se setkává s přírodou
Pokud jsou mínusové teploty, ale nenajdete žádnou zasněženou krajinu, můžete jednoduše fotografovat i led. Nemáme na mysli jen zamrzlou vodu nebo bizarní sochy zamrzlých vodopádů. I v mírných zimách s malým množstvím sněhu se vždy objevují fáze mrazu, které zmrazí déšť z předchozí noci. Mějte oči otevřené pro kreativní a podivuhodné motivy fotografií.
Fotografické zachycení sněhu
Správné fotografování bílého sněhu není vždy snadné kvůli různým světelným podmínkám. Zimní fotografie mají často lehký modrý nádech nebo šedý opar, takže sníh jednoduše nevypadá bíle. Profesionálové pořizují fotografie ve formátu RAW, aby mohli následně upravit vyvážení bílé, čímž se vyrovnají se zamlžením. Případně můžete naprogramovat vyvážení bílé přímo na "předvolbu sněhu".
Pomocí histogramu ve fotoaparátu můžete zajistit, aby se neztratily žádné detaily snímku. Ale nebojte se: většina zimních motivů se dá vyfotit i bez profesionálního nastavení jakýmkoli fotoaparátem nebo chytrým telefonem. Pokud však máte pochybnosti, v procesu úprav je trochu zesvětlete. Získáte tak zářivě bílé zimní fotografie, které se mohou hodit jako stránka kalendáře pro váš příští nástěnný kalendář.
Jak chránit sebe a svůj fotoaparát
Při fotografování po delší dobu v chladu byste měli mít na paměti několik věcí. Chlad se může podepsat na stavu baterie a způsobit její rychlejší vybíjení. Udržujte je v teple a noste je co nejblíže u těla, abyste minimalizovali ztrátu energie. Nepodceňujte vliv chladu. Pokud se chystáte na delší fotografický výlet, oblečte se tepleji. Pokud je vám zima, je méně pravděpodobné, že se pustíte do kreativního fotografování.
Nezapomeňte dát svému vybavení dostatek času na aklimatizaci. V opačném případě hrozí, že se vzdušná vlhkost bude hromadit na studeném fotoaparátu a v objektivu. Při přechodu z venkovního prostředí do interiéru vyčkejte a nechte vybavení prozatím v brašně na fotoaparát.
Výjimečná perspektiva při teplotách pod bodem mrazu
Nemiřte fotoaparátem jen dopředu na fotografovaný objekt, ale vyzkoušejte i neobvyklé a odvážné perspektivy. Obrázky z ptačí nebo žabí perspektivy dodají motivům zcela jiný efekt a dynamiku.
Už jste si například někdy lehli do sněhu a fotografovali stromy zdola nahoru? Experimentujte! Všimněte si, že stejný motiv může vždy vypadat úplně jinak.
Vytvořte krásné zimní panorama
Když sníh pokryje kraj jako velká bílá peřina, získají jednoduché předměty na vašem obrázku zcela nový význam. Zasněžené ploty, stromy nebo stodoly vyzařují neobyčejné kouzlo. Vytvářejte na fotografii struktury a kontrasty. Barvy, zejména červená, vypadají v bílé zasněžené krajině ještě intenzivněji. Co takhle zimní panorama? Možná se vaše fotografie stanou vašimi fotoobrazy?
Pro takové panoramatické fotografie v širém okolí ani nepotřebujete speciální vybavení - pokud máte širokoúhlý objektiv. Dokonce i ohnisková vzdálenost chytrých telefonů je k tomu obvykle naprosto dostačující. Pokud se rozhodnete pořídit snímek východu nebo západu slunce s přímým záběrem slunce, zvolte uzavřenou clonu (např. f/16), aby bylo slunce zobrazeno ve tvaru hvězdy.
Fotografování smartphonem v zimě
Ne vždy máte s sebou veškeré fotografické vybavení. V mnoha situacích to ani není možné. Ještě že vestavěné fotoaparáty našich chytrých telefonů pořizují více než uspokojivé snímky. Většina aplikací fotoaparátu navíc již nabízí některé funkce, které přímo odstraňují klasické problémy při fotografování na sněhu.
Pravděpodobně nejznámější výhodou chytrého telefonu je, že je dostupnější než jakýkoli jiný fotoaparát, což usnadňuje a zvyšuje spontánnost pořizování skupinových fotografií a selfie. Nebojte se používat i ten svůj - selfie s chytrým telefonem často řekne stejně mnoho jako promyšlená fotografie s fotoaparátem.
Přejeme vám mnoho úspěchů při experimentování.